Matematyka

Dobra praktyka

Zestaw „Klamra” – gimnazjum -

Drukuj

Autor
Pracownia matematyki
Krótki opis
Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów urozmaicenia przebiegu lekcji matematyki. Pomysły podzieliliśmy na dziewięć zestawów. Każdy z nich krótko omawiamy i ilustrujemy przykładami.
Cele praktyki

Wzbogacenie zajęć o ciekawe, czasem nietypowe, elementy, ale, przede wszystkim, rozbudzenie ciekawości ucznia i podniesienie efektywności nauczania.

Zestaw „Klamra”

Zadanie jest klamrą - lekcję rozpoczynamy postawieniem ciekawego pytania, na które odpowiadamy (z uczniami) na końcu.

Treść

Pomysł polega na zamknięciu lekcji w zadanie-klamrę; rozpoczynamy postawieniem ciekawego pytania, na które odpowiemy (z uczniami) na końcu zajęć. Idealnie jest wtedy, gdy na początku lekcji uczniowie nie potrafią odpowiedzieć na postawione pytanie, a dopiero po wprowadzeniu nowych pojęć i umiejętności zadanie stanie się dla nich dostępne. Ważne jest dobre gospodarowanie czasem, gdyż na końcu lekcji musi znaleźć się chwila na przedyskutowanie problemu postawionego na początku.
Bardzo dobrym typem takich zadań są ‘łamigłówki matematyczne’ - zwykle intrygujące, a łatwe do wytłumaczenia. Innym typem są zadnia, których rozwiązanie zaskakuje i kłóci się z intuicją. W takim przypadku, po postawieniu pytania, pozwalamy uczniom na próbę odgadnięcia wyniku, a weryfikujemy ich odpowiedzi pod koniec lekcji. 

Słowa kluczowe
Załączniki
Linki

Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.


"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl

* Chcesz otrzymywać informacje o nowych zadaniach?

Zaprenumeruj newsletter na pierwszej stronie "Entuzjaści Edukacji"

* Słowa kluczowe

algebraizacja   argumentacja   czas   droga   działania na liczbach naturalnych   kąty w czworokącie   kąty w trójkącie   koła i okręgi   liczba pi   liczby naturalne   liczby wymierne   mediana   metoda prób i błedów   modelowanie   notacja wykładnicza   objętość graniastosłupa   objętość szcześcianu   obliczanie potęg   obliczenia arytmetyczne   obliczenia kalendarzowe   
.