Biologia

Wiązka zadań

Terapia genowa

Drukuj

Sugerowane przeznaczenie Praca na lekcji, Sprawdzian

Zadanie

Określ, czy w leczeniu danej choroby zastosowanie terapii genowej mogłoby przynieść pozytywny skutek.

 

Choroba

Tak czy nie?

1.

Zespół Downa

 `square` Tak  /  `square` Nie

2.

Hemofilia

 `square` Tak  /  `square` Nie

3.

Mukowiscydoza

 `square` Tak  /  `square` Nie

 

Odpowiedź, podstawa programowa i omówienie zadania

Poprawna odpowiedź

1 – Nie

2 – Tak

3 – Tak

Wymaganie ogólne

Wymaganie szczegółowe

Komentarz

Zadanie jest przeznaczone dla IV etapu edukacyjnego, jednak do jego rozwiązania potrzebna jest również wyniesiona z gimnazjum wiedza o chorobach genetycznych. Uczeń nie musi znać chorób, w których jako metodę walki z ich objawami stosuje się terapię genową, powinien jedynie odróżniać choroby spowodowane mutacjami genowymi od aberracji chromosomowych. Terapia genowa dotyczy pojedynczych genów, a więc nie zestawów chromosomów. Wszystkie wymienione w zadaniu choroby wymienione są w podstawie programowej (III etap edukacyjny) i spośród nich tylko zespół Downa jest wynikiem mutacji chromosomowej.

Zadanie prawidłowo rozwiązało zaledwie 40% badanych uczniów. Najwięcej poprawnych odpowiedzi (aż 70%) dotyczy mukowiscydozy, czego podłożem jest prawdopodobnie fakt, iż w większości podręczników podawany jest ten właśnie przykład w zagadnieniach dotyczących terapii genowej. Zasadność zastosowania terapii genowej w przypadku hemofilii stwierdza prawie 67% badanych uczniów, co dowodzi kojarzenia przez nich hemofilii jako choroby wywołanej mutacją genową, bądź wskazuje, że zdobyli te wiadomości na lekcjach. Najmniej poprawnych odpowiedzi (63%) dotyczy zespołu Downa – kojarzonego przez uczniów z chorobą genetyczną. Choroba ta jest jednak warunkowana innym rodzajem mutacji, co wyklucza zastosowanie terapii genowej. Stosunkowo słaby wynik uzyskany przez uczniów w tym zadaniu świadczyć może albo o braku wiadomości dotyczących uwarunkowań genetycznych chorób, bądź też o niewłaściwym rozumieniu istoty terapii genowej.

Omówienie przykładów chorób genetycznych, w których terapia genowa może mieć sens, oraz chorób wywołanych mutacjami chromosomowymi, w których należy ją wykluczyć, jest doskonałym materiałem wstępnym do lekcji dotyczącej zagadnień terapii genowej. Nauczyciel podaje przykłady chorób genetycznych ze wskazaniem sposobu ich dziedziczenia, następnie uczniowie próbują ustalić możliwości zastosowania dla każdej z nich terapii genowej. Następnie zadanie można wykorzystać do sprawdzianu.


Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.

"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl

* Chcesz otrzymywać informacje o nowych zadaniach?

Zaprenumeruj newsletter na pierwszej stronie "Entuzjaści Edukacji"

* Słowa kluczowe

aberracje chromosomowe   adaptacja zwierząt   AIDS   albinizm   Alfred R. Wallace   alkohol   allel   allel dominujący   allel recesywny   aminokwasy   analiza   analiza tekstu   analiza wykresów   analiza wyników   anatomia liścia   anemia sierpowata   anoreksja   antagonizm działania   antybiotyki   argumentacja   
.