Wiązka zadań
Zasady na kongresie wiedeńskim
Zadanie wykorzystuje jako materiał źródłowy fragment opracowania historycznego, w którym w dość syntetyczny sposób przedstawiono trzy kluczowe zasady obowiązujące w trakcie kongresu wiedeńskiego. Pod względem formalnym źródło to jest zasadniczo bliskie treści podręcznika, natomiast zaproponowane zadanie pozwala sprawdzić, na ile uczniowie są w stanie samodzielnie poznać i zrozumieć definiowane pojęcia. W efekcie wyniki zadania pozwalają do pewnego stopnia określić, na ile uczniowie radzą sobie z samodzielną analizą tekstu podręcznika.
Na podstawie materiałów wykonaj zadania.
Uczestnicy obrad uznali za obowiązujące trzy zasady - restauracji, legitymizmu i równowagi sił. Restauracja oznaczała przywrócenie sytuacji terytorialnej i ustrojowej sprzed 1789 r. Druga zasada - legitymizm, ustanawiała powrót na tron dziedzicznych dynastii, rządzących z „łaski Boga”. Natomiast trzecia zasada - równowagi sił, narzucona przez Wielką Brytanię, zakładała przyjęcie takiego układu sił w Europie, który nie pozwoli żadnemu z państw dominować na kontynencie.
Władcy panujący w wybranych krajach europejskich na przełomie XVIII i XIX wieku
Francja |
Hiszpania |
Prusy |
Ludwik XVI Burbon 1774–1792 Napoleon Bonaparte 1804–1814/5 Ludwik XVIII Burbon 1814–1824 |
Karol IV Burbon 1788–1808 Józef Bonaparte 1808–1813 Ferdynand VII Burbon 1813–1833 |
Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern 1786–1797 Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern 1797–1840 Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern 1840–1861 |
Zadanie
Państwa, w których zastosowano zasady restauracji i legitymizmu to
A. Francja i Prusy.
B. Hiszpania i Prusy.
C. Francja i Hiszpania.
D. Francja, Hiszpania i Prusy.
Poprawna odpowiedź
C
Wymaganie ogólne
2.1 Analiza i interpretacja historyczna. Uczeń wyszukuje oraz porównuje informacje pozyskane z różnych źródeł i formułuje wnioski.
Wymaganie szczegółowe
30.1 Europa po kongresie wiedeńskim. Uczeń przedstawia zasady i postanowienia kongresu wiedeńskiego, uwzględniając jego decyzje w sprawie polskiej.
Komentarz
Zadanie to sprawdza umiejętność poprawnego rozumienia i zastosowania definicji. W wykorzystanym w zadaniu tekście opisane zostały zasady, według których ustanawiano nowy ład w Europie ponapoleońskiej. Krótkie definicje pozwalają uczniom zapoznać się z podstawowymi wiadomościami na temat każdej z nich. Posługując się nimi oraz tabelką zawierającą informacje na temat władców panujących w trzech europejskich państwach uczniowie mają rozstrzygnąć, gdzie wcielono w życie zasady restauracji i legitymizmu. Do poprawnego rozwiązania tego zadania nie jest zatem potrzebna szczegółowa wiedza na temat sytuacji politycznej w czasach wojen napoleońskich, ale zrozumienie, że zasady te wprowadzono w tych państwach, w których na tron wrócili władcy z dynastii panujących przed czasami Napoleona Bonapartego.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl