Biologia

Wiązka zadań

Prestiżowy występ chóru

Drukuj

Sugerowane przeznaczenie Praca na lekcji, Sprawdzian

Zadanie

Martyna od siedmiu miesięcy przygotowywała się do występu w chórze na prestiżowym konkursie zespołów wokalnych. Niestety na cztery dni przed występem musiała zgłosić się z ostrą infekcją gardła do lekarza, który przepisał jej antybiotyk: jedna tabletka co 8 godzin przez 6 dni. Martyna bardzo żałowała, że nie zaśpiewa w konkursie. Na szczęście po trzech dniach kuracji poczuła się lepiej i teraz myśli o wzięciu udziału w jutrzejszym konkursie.

Jak powinna postąpić Martyna?

`square` A.  Martyna powinna przestać brać antybiotyk. Jeśli objawy nie wrócą przed występem, może wziąć udział w konkursie, jest zdrowa i nie musi kontynuować kuracji.

`square` B. Martyna powinna brać antybiotyk przez 6 dni, ale jeśli poczuła się lepiej, może zaśpiewać bez przerywania kuracji.  

`square` C. Aby mieć pewność, że będzie zdrowa na konkurs, Martyna powinna zwiększyć dawkę antybiotyku, do dwóch tabletek co 8 godzin.

`square` D. Martyna powinna przestać brać tabletki, aby w trakcie występu nie być pod wpływem antybiotyku. Po jednodniowej przerwie powinna dokończyć kurację.

Odpowiedź, podstawa programowa i omówienie zadania

Poprawna odpowiedź

B.

Wymaganie ogólne

5.1 Znajomość uwarunkowań zdrowia człowieka. Uczeń analizuje związek pomiędzy własnym postępowaniem a zachowaniem zdrowia (prawidłowa dieta, aktywność ruchowa, badania profilaktyczne).

Wymaganie szczegółowe

7.7. Stan zdrowia i choroby. Uczeń analizuje informacje dołączane do leków oraz wyjaśnia, dlaczego nie należy bez wyraźnej potrzeby przyjmować leków ogólnodostępnych oraz dlaczego antybiotyki i inne leki należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza (dawka, godziny przyjmowania leku i długość kuracji).

Komentarz

Zadanie dotyczy stosowania antybiotyków – leków skutecznych w leczeniu chorób pochodzenia bakteryjnego. Już od dłuższego czasu wiadomo, że zbyt częste i nie zawsze uzasadnione stosowanie antybiotyków spowodowało powstanie szczepów lekoopornych bakterii, na które nie ma aktualnie skutecznych lekarstw. Zatem przestrzeganie reguł związanych z przyjmowaniem antybiotyków jest niezwykle ważne, by nie zwiększać liczby lekoopornych szczepów bakterii.

Zbyt wczesne przerwanie kuracji antybiotykowej (sytuacja A i D) może skutkować przeżyciem części chorobotwórczych bakterii i - w krótkim czasie - nawrotem objawów choroby. Może też przyczynić się do powstania mutantów uodpornionych na ten rodzaj antybiotyku w grupie bakterii, które przeżyły. Zatem opis sytuacji A i D to błędne odpowiedzi w tym zadaniu. Tylko odpowiednio 5% i 10% uczniów wybrało je jako poprawne.

Sytuacja C wiąże się z samowolnym zwiększeniem dawki leku, co może wywołać nieprzewidziane skutki uboczne w organizmie człowieka. Z tego powodu istotne jest, by antybiotyki przyjmować zgodnie z trybem, jaki zaleci lekarz.  Zatem C to również odpowiedź błędna. Tak też oceniło ją 98% badanych uczniów.

Poprawną odpowiedź B wybrało 81% badanych uczniów.

Wyniki, jakie uzyskali badani uczniowie w tym zadaniu są optymistyczne – wydaje się, że kampanie społeczne na rzecz ograniczenia stosowania antybiotyków i przestrzegania reguł w ich stosowaniu oraz edukacja szkolna w tym zakresie przyniosły zamierzony skutek.

Zadanie można wykorzystać przy realizacji lekcji i na sprawdzianie z działu Stan zdrowia i choroby.

 

Słowa kluczowe

antybiotyki | choroby | zdrowie

Utwór powstał w ramach projektu "Badanie jakości i efektywności oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl