Matematyka

Dobra praktyka

Zestaw „Superotwarte” – liceum

Drukuj

Autor
Pracownia matematyki
Krótki opis
Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów urozmaicenia przebiegu lekcji matematyki. Pomysły podzieliliśmy na dziewięć zestawów. Każdy z nich krótko omawiamy i ilustrujemy przykładami.
Cele praktyki

Wzbogacenie zajęć o ciekawe, czasem nietypowe, elementy, ale, przede wszystkim, rozbudzenie ciekawości ucznia i podniesienie efektywności nauczania.

Zestaw „Superotwarte”

Stawiamy przed uczniem zadanie, które ma wiele różnych poprawnych odpowiedzi. Zachęcamy ucznia do eksperymentowania.

Treść

Zadania charakteryzują się tym, że nie mają jedynego poprawnego rozwiązania. Zachęcają ucznia do eksperymentowania, promują inwencję. Stawiają ucznia przed nietypową dla niego sytuacją, taką że zadanie może mieć wiele różnych rozwiązań i odpowiedzi. Trzeba przyznać, że są również wyzwaniem dla nauczyciela, który musi przygotowany na dużą różnorodność odpowiedzi i prawidłowo na nie reagować. Zadania takie dobrze sprawdzają się w pracy w grupach. Krótsze z nich mogą być dobrym ‘zapalnikiem’ lekcyjnym, dłuższe mogą posłużyć jako temat całej lekcji lub pracy badawczej. Można wykorzystać różnorodność uczniowskich rozwiązań do głębszego przedyskutowania omawianego problemu i uogólnienia jego rozwiązania. Warto zauważyć, że zadania te można modyfikować zmieniając narzucone w nich warunki.

Słowa kluczowe
Załączniki
Linki

Utwór powstał w ramach projektu "Badanie jakości i efektywności oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego


"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl