Wiązka zadań
Sondaże
W zadaniu wykorzystana została karykatura znanego rysownika, Andrzeja Mleczki. Zasadność oparcia zadania o tę formę przekazu wynika z jej popularności w mediach - z podobnymi pracami uczniowie spotykają się w środkach masowego przekazu. Umiejętność odczytywania treści, do których odwołują się karykatury, jest przydatna dla świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.
Na podstawie zamieszczonej w prasie ilustracji wykonaj zadanie.
* OBOP, PENTOR, CBOS – nazwy instytucji badających opinię publiczną
Zadanie
Na podstawie ilustracji można sądzić, że autor
A. zachęca do udziału w wyborach.
B. nie ma zaufania do opinii publicznej.
C. reklamuje usługi wymienionych firm.
D. nie wierzy w wiarygodność sondaży.
Poprawna odpowiedź
D
Wymaganie ogólne
1.1 Wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń znajduje i wykorzystuje informacje na temat życia publicznego;
Wymaganie szczegółowe
6.3 Środki masowego przekazu. Uczeń wyszukuje w mediach wiadomości na wskazany temat wskazuje różnice między przekazami i odróżnia informacje od komentarzy krytycznie analizuje przekaz reklamowy
Komentarz
Uczeń powinien dostrzec, że ma do czynieninia z karykaturą, a następnie odczytać zawarty w niej przekaz. Wskazanie odpowiedzi A i C może świadczyć o nierozpoznaniu samego charakteru ilustracji lub niezrozumieniu funkcji karykatury, bądź też o błędnym zakwalifikowaniu ilustracji jako przekazu reklamowego. Wskazanie odpowiedzi B może wynikać z prawidłowego powiązania nazw OBOP, PENTOR, CBOS z badaniami opinii publicznej, przy jednocześnie niedostatecznie pogłębionej analizie ilustracji.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl