Wiązka zadań
Ola i jej BMI
Zadanie
Ola ma 18 lat i jej BMI wynosi 17,5. Jest z tego powodu bardzo niezadowolona i uważa, że jest za gruba.
Tabela określająca wartości BMI dla dorosłych
wg Światowej Organizacji Zdrowia.
BMI (kg/m2) | |
Niedowaga | <18,50 |
Waga w normie | 18,50-24,99 |
Nadwaga | 25,50-29,99 |
Otyłość | >30,00 |
Źródło: http://apps.who.int/bmi/index.jsp?introPage=intro_3.html, 24.04.2013, zmienione
Na podstawie swojej wiedzy i powyższych informacji oceń, na czym polega rzeczywisty problem Oli.
A. Spożywa zbyt obfite posiłki.
B. Ma zaburzoną ocenę wyglądu własnego ciała.
C. Wykonuje zbyt mało ćwiczeń fizycznych.
D. Dostarcza organizmowi za mało witamin.
Poprawna odpowiedź
B
Wymaganie ogólne
3.2 Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń odczytuje, analizuje, interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, graficzne, liczbowe.
4.1 Rozumowanie i argumentacja. Uczeń interpretuje informacje i wyjaśnia zależności przyczynowo-skutkowe między faktami, formułuje wnioski.
5.1 Znajomość uwarunkowań zdrowia człowieka. Uczeń analizuje związek pomiędzy własnym postępowaniem a zachowaniem zdrowia (prawidłowa dieta, aktywność ruchowa, badania profilaktyczne).
Wymaganie szczegółowe
6.3.7. Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Układ pokarmowy i odżywianie się. Uczeń oblicza indeks masy ciała oraz przedstawia i analizuje konsekwencje zdrowotne niewłaściwego odżywiania (otyłość lub niedowaga oraz ich następstwa).
Komentarz
Zadanie sprawdza, czy uczeń jest w stanie wykorzystać informacje przedstawione w postaci tabeli. Do udzielenia prawidłowej odpowiedzi nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, w szczególności uczeń nie musi znać ani rozumieć pojęcia BMI.
Aby dojść do prawidłowej odpowiedzi, uczeń musi jedynie porównać BMI Oli z wartościami przedstawionymi w prawej kolumnie tabeli i odczytać informację przedstawioną w kolumnie lewej. To wystarcza, aby dowiedzieć się, że BMI Oli oznacza niedowagę. Dysponując tą informacją uczeń może z łatwością wskazać prawidłową odpowiedź, mówiącą o tym, że Ola ma zaburzoną ocenę własnego wyglądu (B). Wszak osoba o zauważalnej niedowadze nie ma powodów sądzić, że jest za gruba.
W badaniu przeprowadzonym wśród uczniów klas III gimnazjum zadanie okazało się bardzo łatwe. 91% badanych podało prawidłową odpowiedź.
Zadanie znajdzie zastosowanie na sprawdzianie. Może być również wykorzystane na lekcji poświęconej prawidłowemu odżywianiu.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl