Wiązka zadań
Ola i jej BMI
Zadanie
Ola ma 18 lat i jej BMI wynosi 17,5. Jest z tego powodu bardzo niezadowolona i uważa, że jest za gruba.
Tabela określająca wartości BMI dla dorosłych
wg Światowej Organizacji Zdrowia.
BMI (kg/m2) | |
Niedowaga | <18,50 |
Waga w normie | 18,50-24,99 |
Nadwaga | 25,50-29,99 |
Otyłość | >30,00 |
Źródło: http://apps.who.int/bmi/index.jsp?introPage=intro_3.html, 24.04.2013, zmienione
Na podstawie swojej wiedzy i powyższych informacji oceń, na czym polega rzeczywisty problem Oli.
`square` A. Spożywa zbyt obfite posiłki.
`square` B. Ma zaburzoną ocenę wyglądu własnego ciała.
`square` C. Wykonuje zbyt mało ćwiczeń fizycznych.
`square` D. Dostarcza organizmowi za mało witamin.
Poprawna odpowiedź
B
Wymaganie ogólne
3.2 Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń odczytuje, analizuje, interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, graficzne, liczbowe.
4.1 Rozumowanie i argumentacja. Uczeń interpretuje informacje i wyjaśnia zależności przyczynowo-skutkowe między faktami, formułuje wnioski.
5.1 Znajomość uwarunkowań zdrowia człowieka. Uczeń analizuje związek pomiędzy własnym postępowaniem a zachowaniem zdrowia (prawidłowa dieta, aktywność ruchowa, badania profilaktyczne).
Wymaganie szczegółowe
6.3.7. Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Układ pokarmowy i odżywianie się. Uczeń oblicza indeks masy ciała oraz przedstawia i analizuje konsekwencje zdrowotne niewłaściwego odżywiania (otyłość lub niedowaga oraz ich następstwa).
Komentarz
Zadanie sprawdza, czy uczeń jest w stanie wykorzystać informacje przedstawione w postaci tabeli. Do udzielenia prawidłowej odpowiedzi nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, w szczególności uczeń nie musi znać ani rozumieć pojęcia BMI.
Aby dojść do prawidłowej odpowiedzi, uczeń musi jedynie porównać BMI Oli z wartościami przedstawionymi w prawej kolumnie tabeli i odczytać informację przedstawioną w kolumnie lewej. To wystarcza, aby dowiedzieć się, że BMI Oli oznacza niedowagę. Dysponując tą informacją uczeń może z łatwością wskazać prawidłową odpowiedź, mówiącą o tym, że Ola ma zaburzoną ocenę własnego wyglądu (B). Wszak osoba o zauważalnej niedowadze nie ma powodów sądzić, że jest za gruba.
W badaniu przeprowadzonym wśród uczniów klas III gimnazjum zadanie okazało się bardzo łatwe. 91% badanych podało prawidłową odpowiedź.
Zadanie znajdzie zastosowanie na sprawdzianie. Może być również wykorzystane na lekcji poświęconej prawidłowemu odżywianiu.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl