Fizyka

Wiązka zadań

Licznik Geigera-Müllera

Drukuj

Sugerowane przeznaczenie Praca na lekcji, Sprawdzian

Zadanie

Licznik Geigera-Müllera został zaprojektowany w celu wykrywania cząstek α (alfa), jednak reaguje on również na cząstki β (beta), na promieniowanie γ (gamma), promieniowanie rentgenowskie, a nawet na wysokoenergetyczne fotony światła widzialnego. Każdy z powyższych rodzajów promieniowania powoduje powstanie w liczniku sygnału elektrycznego. Urządzenie nie pozwala jednak na ustalenie, jaki rodzaj promieniowania wygenerował ten sygnał.

 W pewnym laboratorium badano próbkę materiału, wykazującą właściwości promieniotwórcze. Zanim poddano materiał testom, określono poziom sygnału z licznika Geigera-Müllera w pomieszczeniu. Następnie przyniesiono próbkę i zbliżono do licznika. Stwierdzono wówczas, że sygnał uległ  wzmocnieniu. Okazało się jednak, że sygnał powracał do wartości początkowej zawsze, gdy pomiędzy próbką a licznikiem umieszczano kartkę papieru. Na podstawie obserwacji można stwierdzić, że mogło to być promieniowanie:

Rodzaj promieniowania Tak / Nie
1. Alfa `square` Tak / `square` Nie
2. Beta `square` Tak / `square` Nie
3. Gamma `square` Tak / `square` Nie

Odpowiedź, podstawa programowa i omówienie zadania

Poprawna odpowiedź

1. T,  2. N, 3. N

Wymaganie ogólne

3 Wskazywanie w otaczającej rzeczywistości przykładów zjawisk opisywanych za pomocą poznanych praw i zależności fizycznych.

Wymaganie szczegółowe

3.3 Fizyka jądrowa. Uczeń wymienia właściwości promieniowania jądrowego ?, ?, ? opisuje rozpady alfa, beta (wiadomości o neutrinach nie są wymagane), sposób powstawania promieniowania gamma posługuje się pojęciem jądra stabilnego i niestabilnego

Komentarz

Zadanie sprawdza umiejętność analizy tekstu i wnioskowania na jego podstawie z wykorzystaniem nabytej wiedzy z zakresu fizyki jądrowej.

W zadaniu opisany jest licznik Geigera-Müllera, służący do wykrywania promieniowania elektromagnetycznego i będący wyposażeniem wielu szkolnych pracowni fizycznych Pytanie postawione w zadaniu dotyczy trzech podstawowych rodzajów promieniowania jądrowego: ab, g, (alfa, beta, gamma). Są to odpowiednio jądra helu o ładunku 2 protonów (promieniowanie a)  wiązki elektronów (promieniowanie b ) i wysokoenergetyczne wiązki fotonów (promieniowanie g ). Dwa ostatnie niosą ze sobą bardzo dużą energię i przez to są bardziej przenikliwe i trzeba użyć ołowianych osłon aby je zatrzymać. Natomiast promieniowanie alfa, najmniej energetyczne, może być skutecznie hamowane przez cienką folię lub kartkę papieru. Z treści zadania wynika, że materiał promieniotwórczy emitował promieniowanie alfa, gdyż wystarczyła kartka papieru aby je zablokować. Nie mogły to być żadne z pozostałych wysokoenergetycznych cząstek, gdyż obydwie wiązki przenikają przez kartkę papieru.

Zadanie wykorzystano w badaniu próbnym, w którym uczestniczyli uczniowie klas drugich liceum ogólnokształcącego. Całe zadanie zostało prawidłowo rozwiązane przez 51% badanych. Poszczególne punkty przedstawiały się następująco:

1. Niecałe ¾ uczniów (74%) poprawnie wywnioskowało, że materiał emituje promieniowanie alfa, które jest zatrzymywane przez kartkę papieru.

2. Około 68% badanych zaprzeczyło, jakoby badany materiał wysyłał promieniowanie beta.

3. Prawie 69% uczniów poprawnie wywnioskowało, że nie jest to materiał gamma promieniotwórczy.

Zważywszy, że wszystkie trzy podpunkty wymagały wyboru jednej opcji z dwóch podanych, wyniki wskazują na wysoką szansę losowego trafienia. Zatem, można wnioskować, że uczniowie liceum ogólnokształcącego nie posiadają szerokiej wiedzy z promieniotwórczości i istnieje potrzeba jej pogłębienia na lekcjach fizyki. Praktycznie każdy zetknie się w życiu z badaniami radiologicznymi (np. prześwietlenie rentgenowskie) i wiedza o potrzebie ochrony radiologicznej może się przydać.


Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.

"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl

* Chcesz otrzymywać informacje o nowych zadaniach?

Zaprenumeruj newsletter na pierwszej stronie "Entuzjaści Edukacji"

* Słowa kluczowe

absorpcja światła   Akomodacja oka   amperomierz   amplituda   amplituda drgań   analiza tekstu   analiza wykresów   atom wodoru   barwy   bateria   biomasa   bryła sztywna   ciepło   ciepło topnienia   ciepło właściwe   ciężar   ciśnienie   cyfry znaczące   czas   częstotliwość drgań    
.