Biologia

Wiązka zadań

Tętno i wysiłek fizyczny

Drukuj

Sugerowane przeznaczenie Sprawdzian

Zadanie

Oceń prawdziwość poniższych zdań.

  Zadanie Czy jest prawdziwe?
1. Puls danego człowieka ma wartość stałą zarówno podczas spoczynku, jak i po wysiłku fizycznym. `square` Prawda / `square` Fałsz
2. W trakcie wysiłku fizycznego zwiększa się tempo pracy serca. `square` Prawda / `square` Fałsz
3. Bezpośrednio po wysiłku fizycznym serce wykonuje skurcze z mniejszą częstotliwością niż w stanie spoczynku. `square` Prawda / `square` Fałsz


Odpowiedź, podstawa programowa i omówienie zadania

Poprawna odpowiedź

1 – Fałsz, 2 – Prawda, 3 – Fałsz.

Wymaganie ogólne

1.2 Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych. Uczeń wyjaśnia zjawiska i procesy biologiczne zachodzące w wybranych organizmach i w środowisku.
1.3 Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych. Uczeń przedstawia i wyjaśnia zależności między organizmem a środowiskiem.
3.3 Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń rozumie i interpretuje pojęcia biologiczne, zna podstawową terminologię biologiczną.

Wymaganie szczegółowe

Komentarz

Zadanie sprawdza najbardziej podstawową wiedzę o funkcjonowaniu układu krwionośnego, nawiązując przy tym do zalecanej przez podstawę programową obserwacji Uczeń dokonuje obserwacji zmian tętna i ciśnienia krwi podczas spoczynku i wysiłku fizycznego. Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi we wszystkich trzech punktach, wystarczy wiedzieć, że podczas wysiłku fizycznego i bezpośrednio po jego zakończeniu serce bije szybciej niż podczas spoczynku, oraz rozumieć sformułowania „puls”, „tempo pracy serca” i „częstotliwość skurczów serca”.

Wszystkie trzy stwierdzenia odnoszą się dokładnie do tego samego zagadnienia. Różnią się jedynie faktem, że w punkcie 2 mowa jest o wysokości tętna w trakcie wysiłku, a w punktach 1 i 3 – po jego zakończeniu, oraz użyciem odmiennych synonimów słowa „puls”. Uzasadnione jest zatem całościowe ocenianie zadania, czyli przyjęcie założenia, że uczeń, który świadomie udzielił prawidłowej odpowiedzi w jednym punkcie, powinien poradzić sobie również z pozostałymi.

Wyniki badania przeprowadzonego wśród uczniów klas III gimnazjum pokazały, że zadanie było dla badanych bardzo łatwe. Kolejne stwierdzenia zostały prawidłowo ocenione przez, odpowiednio, 93%, 99% i 86% uczniów. Całość zadania poprawnie rozwiązało 80% badanych, przy czym dość dobrze różnicowało ono uczniów.

Zadanie najlepiej sprawdzi się jako część sprawdzianu obejmującego wiedzę o układzie krwionośnym bądź jako podsumowanie lub przypomnienie wyników przeprowadzonej na lekcji obserwacji zmian tętna i ciśnienia krwi podczas spoczynku i wysiłku fizycznego.

Słowa kluczowe

serce | tętno | Układ krwionośny

Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.

"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl

* Chcesz otrzymywać informacje o nowych zadaniach?

Zaprenumeruj newsletter na pierwszej stronie "Entuzjaści Edukacji"

* Słowa kluczowe

aberracje chromosomowe   adaptacja zwierząt   AIDS   albinizm   Alfred R. Wallace   alkohol   allel   allel dominujący   allel recesywny   aminokwasy   analiza   analiza tekstu   analiza wykresów   analiza wyników   anatomia liścia   anemia sierpowata   anoreksja   antagonizm działania   antybiotyki   argumentacja   
.