Matematyka

Wiązka zadań

Szczególny czworokąt

Drukuj

Sugerowane przeznaczenie Praca na lekcji, Praca domowa

Zadanie

Powiemy, że czworokąt jest szczególny, jeśli przynajmniej dwa z jego kątów są równe. Oceń praw­dzi­wość następujących zdań: 

I.

Każdy kwadrat jest szczególny.

`square` PRAWDA / `square` FAŁSZ

II.

Każdy równoległobok jest szczególny.

`square` PRAWDA / `square` FAŁSZ

III.

Każdy romb jest szczególny.

`square` PRAWDA / `square` FAŁSZ

Odpowiedź, podstawa programowa i omówienie zadania

Poprawna odpowiedź

P, P, P

Wymaganie ogólne

2. Wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji. Uczeń używa prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretuje pojęcia matematyczne i operuje obiektami matematycznymi.

Wymaganie szczegółowe

10.8 Figury płaskie. Uczeń korzysta z własności kątów i przekątnych w prostokątach, równoległobokach, rombach i w trapezach.

Komentarz

Zadanie jest proste, sprawdza znajomość własności kątów czworokątów. Podane jest w ciekawej formie. Rozwiązywanie takich zadań oswaja uczniów z zadaniami typu „prawda-fałsz”. 

Ciekawą dyskusję może wzbudzić modyfikacja zadania - propozycja innego określenia czworokątów szczególnych (dwa sąsiednie boki równej długości, jeden kąt prosty, przekątne równej długości itd.).

Słowa kluczowe

kąty w czworokącie

Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.

"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl

* Chcesz otrzymywać informacje o nowych zadaniach?

Zaprenumeruj newsletter na pierwszej stronie "Entuzjaści Edukacji"

* Słowa kluczowe

algebraizacja   argumentacja   czas   droga   działania na liczbach naturalnych   kąty w czworokącie   kąty w trójkącie   koła i okręgi   liczba pi   liczby naturalne   liczby wymierne   mediana   metoda prób i błedów   modelowanie   notacja wykładnicza   objętość graniastosłupa   objętość szcześcianu   obliczanie potęg   obliczenia arytmetyczne   obliczenia kalendarzowe   
.