Fizyka

Wiązka zadań

Budowa Galaktyki

Drukuj

Sugerowane przeznaczenie Praca na lekcji, Sprawdzian

Zadanie

 

Rys. Droga Mleczna - widok z boku i z góry.


(1) Układ Słoneczny znajduje się

A.  w centrum

B.  w ramieniu

Drogi Mlecznej.

 

(2) Został  on oznaczony

A.  literą A na rysunku lewym i literą B na rysunku prawym.

B.  literą B na rysunku lewym i literą A na rysunku prawym.

C.  literą A na obu rysunkach.

D.  literą B na obu rysunkach.

Odpowiedź, podstawa programowa i omówienie zadania

Poprawna odpowiedź

1. B.,  2. C.

Wymaganie ogólne

1 Wykorzystanie wielkości fizycznych do opisu poznanych zjawisk lub rozwiązania prostych zadań obliczeniowych.

Wymaganie szczegółowe

1.11 Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń opisuje budowę Galaktyki i miejsce Układu Słonecznego w Galaktyce

Komentarz

Prezentowane zadanie sprawdza umiejętność interpretacji informacji graficznej w oparciu o podstawową wiedzę na temat budowy Galaktyki (zwanej również Drogą Mleczną) oraz miejsca Układu Słonecznego w Galaktyce. Zadanie było rozwiązywane w trakcie badania, w którym wzięli udział uczniowie drugich klas liceum ogólnokształcącego.

 Układ Słoneczny znajduje się na peryferiach Drogi Mlecznej, a dokładniej w jednym z jej ramion spiralnych. Położenie Układu Słonecznego zostało oznaczone na obu rysunkach literą A., przy czym na lewym rysunku przedstawiono schematycznie widok Drogi Mlecznej z boku, a na prawym – z góry. Aby prawidłowo rozwiązać to zadanie wystarczyło odwołać się do podstawowej wiedzy na temat lokalizacji Układu Słonecznego, ujętej konkretnym punktem treści nauczania (1.11. Uczeń opisuje budowę Galaktyki i miejsce Układu Słonecznego w Galaktyce).  Jak się okazało, uczniowie mieli jednak problem z odpowiedzią na pytanie o położenie naszego układu planetarnego – prawidłowej odpowiedzi w pierwszej części zadania udzieliło 50% osób biorących udział w badaniu, wskazując jako miejsce Układu Słonecznego ramię Galaktyki. Wartość ta jest równa prawdopodobieństwu losowego wytypowania odpowiedzi w tej części zadania.

 W części drugiej uczniowie najczęściej typowali odpowiedź C. (39%) lub D. (44%). Pozostałe dwie odpowiedzi były wybierane znacznie rzadziej. W większości przypadków uczniowie starali się być konsekwentni w stosunku do własnego wyboru dokonanego w części pierwszej zadania. Kombinację odpowiedzi 1.B., 2.C. „Układ Słoneczny znajduje się w ramieniu Drogi Mlecznej. Został on oznaczony literą A na obu rysunkach”, będącą jednocześnie prawidłowym rozwiązaniem, wybrało 37% uczniów. Niemniej aż 42% uczniów wybrało kombinację 1.A. 2.D „Układ Słoneczny znajduje się w centrum Drogi Mlecznej. Został on oznaczony literą B na obu rysunkach”.

 Wynika z tego, że znaczna część uczniów (niemal 80%) potrafi na rysunku schematycznym odróżnić część centralną  Galaktyki od jej ramion. Najprawdopodobniej trudność zadania wcale nie polegała na konieczności zinterpretowania rysunków – wyniki uzyskane w badaniu wskazują na to, że z tą umiejętnością uczniowie radzą sobie nienajgorzej. Można przypuszczać, że problem ze wskazaniem prawidłowej lokalizacji Układu Słonecznego wynikał z niedostatecznego opanowania zagadnień związanych z budową Drogi Mlecznej, a w szczególności – ze znajomością faktu, że Układ Słoneczny leży na jej obrzeżach. Jest to o tyle niepokojące, że w badaniu uczestniczyli wyłącznie uczniowie, którzy zakończyli już pełny cykl obowiązkowego kształcenia z przedmiotu fizyka.


Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.

"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl

* Chcesz otrzymywać informacje o nowych zadaniach?

Zaprenumeruj newsletter na pierwszej stronie "Entuzjaści Edukacji"

* Słowa kluczowe

absorpcja światła   Akomodacja oka   amperomierz   amplituda   amplituda drgań   analiza tekstu   analiza wykresów   atom wodoru   barwy   bateria   biomasa   bryła sztywna   ciepło   ciepło topnienia   ciepło właściwe   ciężar   ciśnienie   cyfry znaczące   czas   częstotliwość drgań    
.