Wiązka zadań
Witamina D
Zadanie
Organizm człowieka syntetyzuje witaminę D w skórze, a także pobiera nieznaczne jej ilości z pokarmu. Pierwszy etap biosyntezy witaminy D z prowitaminy – pochodnej cholesterolu – zachodzi w komórkach skóry pod wpływem promieniowania UV. Witamina D wpływa na regulację ilości wapnia i fosforu w organizmie.
Określ, które stwierdzenia z tabeli są prawdziwe, a które fałszywe?
Stwierdzenie | Prawda czy fałsz? |
1. Ochrona przed promieniowaniem UV chroni przed chorobami kości, np. osteoporozą. | Prawda/ Fałsz |
2. Witamina D spełnia swoje funkcje jedynie w skórze, ponieważ tam jest syntezowana. | Prawda/ Fałsz |
3. Dzieci, których skóra rzadko ma bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, są narażone na krzywicę. | Prawda/ Fałsz |
4. Korzystnym skutkiem opalania się jest zwiększenie syntezy witaminy D. | Prawda/ Fałsz |
Poprawna odpowiedź
1. Fałsz., 2. Fałsz., 3. Prawda., 4. Prawda.
Wymaganie ogólne
1.1 Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych. Uczeń opisuje, porządkuje i rozpoznaje organizmy.
1.2 Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych. Uczeń wyjaśnia zjawiska i procesy biologiczne zachodzące w wybranych organizmach i w środowisku.
1.3 Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych. Uczeń przedstawia i wyjaśnia zależności między organizmem a środowiskiem.
1.4 Znajomość różnorodności biologicznej i podstawowych procesów biologicznych. Uczeń wskazuje ewolucyjne źródła różnorodności biologicznej.
4.1 Rozumowanie i argumentacja. Uczeń interpretuje informacje i wyjaśnia zależności przyczynowo-skutkowe między faktami, formułuje wnioski.
4.2 Rozumowanie i argumentacja. Uczeń formułuje i przedstawia opinie związane z omawianymi zagadnieniami biologicznymi.
Wymaganie szczegółowe
6.3.3. Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Układ pokarmowy i odżywianie się. Uczeń przedstawia rolę i skutki niedoboru niektórych witamin (A, C, B6, B12, kwasu foliowego, D), składników mineralnych (Mg, Fe, Ca) i aminokwasów egzogennych w organizmie.
Komentarz
Zadanie diagnozuje umiejętność korzystania z tekstu źródłowego, w którym zawarte są informacje potrzebne (choć niewystarczające) do prawidłowej oceny wszystkich czterech stwierdzeń.
Prawidłowa ocena stwierdzenia 1 wymaga od ucznia połączenia ze sobą informacji z tekstu, że witamina D wpływa na gospodarkę wapniową organizmu (a więc także na stan kości) oraz, że witamina D jest syntezowana pod wpływem światła słonecznego (promieniowania UV) z prowitaminy. Zatem ochrona przed promieniowaniem UV nie może chronić człowieka przed osteoporozą, spowodowaną między innymi niedoborem wapnia. Stwierdzenie 1 jako fałszywe oceniło 61% badanych uczniów klas III gimnazjum.
Stwierdzenie 2 jest wyraźnie sprzeczne z treścią wstępu, gdzie mowa jest o wpływie witaminy D na gospodarkę wapniową w organizmie. Zatem nie może być prawdziwe – 59% badanych uznało je za fałszywe.
Stwierdzenie 3 sprawiło najwięcej problemu badanym uczniom, między innymi dlatego, że było tylko luźno powiązane z informacjami zawartymi w tekście i wymagało od uczniów znajomości przyczyn krzywicy. Jedynie 48% badanych uznało za prawdziwy fakt, że niedobór światła słonecznego może skutkować u dzieci krzywicą. Prawdopodobna przyczyna stosunkowo niewielkiego odsetka prawidłowych odpowiedzi to brak zapisu o krzywicy w podstawie programowej i nieporuszanie tematu tej choroby na lekcjach w kontekście deficytu witaminy D. Obecnie częściej mówi się i dyskutuje o osteoporozie niż o krzywicy, która zdarza się rzadko ze względu na kompleksową opiekę nad ciężarną i merytoryczne wsparcie matki w opiece nad noworodkiem i niemowlęciem.
Stwierdzenie 4 odnosi się do opalania, które często przedstawiane jest w mediach jako działanie szkodliwe, a nawet niebezpieczne, grożące rozwojem nowotworu skóry. Oczywiście, opalanie się nadmierne, bez kontroli może mieć skutki niekorzystne dla zdrowia człowieka. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że przebywanie na słońcu jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka właśnie ze względu na syntezę witaminy D, z czym zgodziło się 74% badanych uczniów, uznając stwierdzenie 4 za prawdziwe.
Całość zadania rozwiązało poprawnie 21% badanych.
Zadanie można wykorzystać zarówno na lekcji, jak i na sprawdzianie.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl